Jak sobie radzić z agresją na drodze

Większość kierowców spotyka na drodze wiele konfliktowych sytuacji. Nie zawsze możemy wyjaśnić je ugodą. Na każdej trasie możemy spotkać agresywnego kierowcę, który może próbować zrobić nam krzywdę. W takiej sytuacji musimy wiedzieć jak się zachować.

Zachowaj spokój. Opanuj emocje. Zadbaj przede wszystkim obezpieczeństwo swoje i bliskich. Jeśli to możliwe oddal się z zagrożonego miejsca. Uważaj, by zaistniała sytuacja nie przyczyniła się do kolizji bądź wypadku samochodowego.

Jeśli masz elektroniczne zamki – zamknij drzwi odpowiednim przyciskiem. Jeśli nie masz drzwi zamykanych elektronicznie – zamknij je ręcznie i każ uczynić to samo pozostałym pasażerom samochodu.

Wypnij się z pasów, weź telefon i zacznij nagrywać zdarzenie. Poinformuj o tym agresora: „Proszę się uspokoić i zostawić mnie w spokoju. Całe zdarzenie jest nagrywane i w razie konieczności będzie przekazane policji.” Jeśli nie masz opcji nagrywania filmów poinformuj, że zadzwonisz na policję, a w razie nie odstąpienia agresora zrób to.

W przypadku wyrządzenia krzywdy bądź szkody – poinformuj o zaistniałej sytuacji policję, napastnik Cię uderzył, okradł lub zniszczył samochód postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów zdarzenia: budowa, sylwetka agresora, jego znakiszczególne (np. blizny, tatuaże), ale przede wszystkim tablice rejestracyjne, model i markę pojazdu. Pozwoli to zdecydowanie namierzyć sprawce napaści.

źródło: naukajazdy.pl